Weekly Primary School Pizza Networks Just $ 8.57 Per Student Per Year


Last week, I spoke with some parents at my younger daughter's elementary school.

The discussion was about the ridiculous food environment where we are all the proverbial frogs in water pots that are slowly heated to boiling, where foods, especially snacks, are constantly used to reward, comfort and entertain our children, as well and to make money for any reason.

Ironically, the day before the discussion, I received an e-mail from the school's parenting board that surprised me to sign my daughter for weekly pizza. I was told this,

"The most valuable fundraiser is Pizza Mondays. $ 0.50 per order, each week goes to [redacted]. It's a win-win-win! One less meal to make, a tasty (and nutritious) pizza slice for your child and $ 16.50 at [redacted]! "

Looking back, the week of teaching and the week outside kindergarten through 7th grade taught the wisdom (or lack thereof) that fast pizza is regular, weekly. "nutrient"Lunch, I couldn't help wondering how valuable it really was in terms of raising funds, so I asked sir.

He told me that Monday's school pizza cut raises $ 6,000 a year (12,000 slices served).

There are 700 students in the school.

$ 6,000 / 700 students / year = $ 8.57 / student / year

And if Pizza Mondays is the most valuable landlord, it might be fair to assume that overall, the school raises $ 10,000 / year in food sales initiatives. That would be $ 14.30 per child per year.

Is there really no other way to raise $ 14.30 per child than to sell them and get rid of weekly (or multiple times a week) junk food?

I think there are probably, and here are 3 suggestions, each of which could do the job on its own, let alone together (and these are just 3 ideas, there are many more out there).

Fundscrip
Fundscrip is simple to describe. Parents buy gift vouchers from Fundscrip for stores they already own (supermarkets, gas stations, clothing stores, clothing stores, department stores, toy stores, bookstores, online stores, restaurants, etc.). Gift cards work just like regular gift cards (ie they work just like cash) and are sent directly to parents' homes and the school receives 2-5% (depending on the store) of the value of gift vouchers. Whereas the average Canadian family of 4 weekly meals exceeds $ 220, although only 10% of school parents participate and if they used only cards to cover half the cost of food, 3% of schools would raise $ 12,000. And that's just for food!

Grandparents Day
Many schools run on grandparents' days. In simple terms they include inviting all grandparents to school, putting on some kind of song and dance, giving the proud grandparents a tour and either charging them a nominal ticket fee ($ 5) or simply asking for donations during event (and maybe annually have a unique cause that then gets branded for grandparents of the same year if the money is made). 700 elementary students should support at least 1,400 grandparents. If only half of them attended and an average $ 5 / grandparent went up, that would bring in $ 3,500.

Auction for Parents' Goods and Services
With 700 families in our child's school, there are clearly many different professions represented between parents. Creating a night where parents can provide goods or services (with school cuts) is a great way to raise money and increase the interest and awareness of parenting businesses. The lawyers could give discounted advice, I could work with one of our RDs or our personal trainers, artists could donate their art, restauranteurs could donate meals etc. It was done correctly and definitely a once, there is no reason why this could not raise $ 3,000 – $ 10,000.

The bottom line is that schools really do not need to sell junk to their children to raise money, as there are many other ways to do so. Yes, the school that sells junk food is convenient for parents who do not want to have lunch every day, but as we build our children from what we feed them and that weekly sales of frozen foods on a daily basis to children, even those who don't order them, that daily junk food is a normal, healthy part of life, it's worth it to pack these meals (or teach our kids how to pack meals).

.